Szkoła podstawowa nr 1

e-mail: sekretariat@sp1zolynia.pltel. (17)2243012

Organy statusowe

Nasza szkoła

Informacje

Nasi uczniowie

Archiwum

Strona główna

Artykuły z SP1   2012 / 2013

"Człowiek jest tyle wart, ile uczyni dobrego"
Ferie, ferie i po feriach ...
Walentynki - dzień zakochanych
"Pójdźmy wszyscy do stajenki"

   2011 / 2012

13 lutego - Walentynki w naszej szkole

   2010 / 2011

Mistrzostwa Polski w mini-siatkówce !!!

   2009 / 2010

Mistrz świata w Jedynce !!!
Morskie inspiracje.
Ferie 2010 w Szkole Podstawowej nr 1.
" Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy ".
Posłuchajcie nas wszyscy!
Niezwykły gość w Jedynce!
Język angielski na wesoło!
Orle biały! - obchody święta 11 listopada.
Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki.
Dzień Patrona w SP1 w Żołyni.

   2008 / 2009

Zielona szkoła z Jedyneczką!
Koncert muzyczny w SP1"Człowiek jest tyle wart, ile uczyni dobrego."


"Człowiek jest tyle wart, ile uczyni dobrego."      
(przysłowie arabskie)      

Szkoła nie tylko uczy, ale też wychowuje. Obowiązkiem nauczyciela jest uczyć dzieci dostrzegania problemów drugiego człowieka, kształtowania u uczniów wrażliwości i altruizmu. Poprzez naukę a także dzialalność pozalekcyjną uświadamiamy dzieciom sens ludzkiego życia, ktore można też mierzyć miarą milości do drugiego czlowieka. Max Scheler powiedzał: "Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy, kiedy kocha i coś daje, bo większym szczęściem jest dawać niż brać."

Uczniowie SP1 chętnie podejmują różnorodne ogólnopolskie akcje o charakterze ogólnospołecznym i charytatywnym, np. Góra Grosza, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy itp. W tym roku zbierają też nakrętki po napojach. Ta akcja ma na celu zakupienie wózka inwalidzkiego dla chorej dziewczynki. Uzbierane nakrętki systematycznie oddawać bedziemy rodzinie chorej. Będziemy szczęśliwi, jeśli nasza inicjatywa zakończy się sukcesem, bo "Co to jest szczęście? - Innych uczynić szczęśliwymi". (Wilhelm von Keppler)

SU     

Do góry   Ferie, ferie i po feriach …


Wiadomo co dobre szybko się kończy i tak dobiegły końcowi dwutygodniowe ferie dla dzieci zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 w Żołyni. Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli mogli uczestniczyć w zajęciach zawartych w harmonogramie od rana do godz. 12.30. Zajęcia te miały na celu przyciągnąć wszystkich chętnych uczniów. Dzieci mogły w sposób bezpieczny i atrakcyjny spędzić czas wolny od zajęć szkolnych. Uczniowie brali udział w zajęciach plastycznych, sportowych, grach i zabawach integracyjnych, zajęciach rozwijających pamięć i koncentrację oraz zajęciach komputerowych z dostępem do Internetu. Najciekawszymi formami zajęć były zajęcia z matematyki i języka angielskiego oraz zajęcia kulinarne poprzedzone pogadankami o zdrowej żywności. A były to przepyszne i niskokaloryczne : sałatki owocowe, soki i kanapki. Odbyły się również zajęcia plastyczne, na których uczniowie doskonalili swoje umiejętności w składaniu origami, tworzeniu widokówki zimowej i plakatu "Żyjemy zdrowo". W świetlicy odbyły się rozgrywki szachowe oraz gry i zabawy planszowe. Jednak największym powodzeniem cieszyły się zajęcia sportowe. Uczniowie mieli do dyspozycji dwie sale gimnastyczne, salę do tenisa stołowego oraz salę zabaw. Rozegrano wiele różnych meczy m. in. rozgrywki tenisa stołowego, mecz piłki nożnej, siatkówki, koszykówki jak również przeciąganie liny, dwa ognie i turniej - unihokeja.

Tegoroczne ferie w naszej szkole - to czas spędzony bardzo aktywnie i na pewno nikt nie mógł narzekać na nudę. Dzieci były bardzo zadowolone, że mogły ten czas spędzić wesoło i pożytecznie.

Beata Walawender, Joanna Sobuś, Małgorzata Cieśla, Anna Sadecka     

Do góry   WALENTYNKI - DZIEŃ ZAKOCHANYCH


7 LUTEGO ( W TŁUSTY CZARTEK) w naszej szkole obchodzono DZIEŃ ZAKOCHANYCH, czyli już tradycyjne WALENTYNKI (trochę wcześniej ze względu na ferie).

Wszystko rozpoczęło się na sali gimnastycznej o godzinie 8.00

Zebrali się uczniowie klas 4-6 wraz z wychowawcami. Przygotowano konkursy zespołowe i indywidualne.

W konkursie na najpiękniejszą Walentynkę klasową( ogłoszonym i rozstrzygniętym wcześniej) zdecydowanie wygrała klasa 5b .

Miejsce 2 zdobyła klasa 4b a 3miejsce klasa 5a.

Najpiękniejsze przebranie (każda klasa przebierała jednego ucznia) zwyciężyła:

klasa 6a -Hubert Baran- miejsce 1

klasa 5a-Służały Aleksandra- miejsce 2

klasa 4a- Ziemniak Patryk- miejsce 3

Najpiękniejszy makijaż ( każda klasa malowała jednego ucznia) wygrała:

klasa 5a-Dudek Gabrysia- 1 miejsce

klasa 5b- Gąsior Iga -2 miejsce

klasa 4a- Służały Patrycja-3 miejsce

Najpiękniejsza recytacja wiersza o miłości( klasa 4a kontra 4b, 5a kontra 5b, 6a kontra 6b- jeden uczeń z każdej klasy):

klasy 4a kontra 4b-zwyciężyła-4a Elitka Boftijari

klasy 5a kontra 5b-zwyciężyła-5a- Wiktoria Lisowska

klasy 6a kontra 6b-zwycieżyła-6a-Sławek Nowak

Najlepsze wykonanie piosenki zespołu Weekend-"Ona tańczy dla mnie" (każda klasa): Największe emocje i podziw wzbudził występ klasy 6b

klasa 6b-fantastyczna oprawa i aranżacja-1 miejsce

klasa5b-2 miejsce

klasa5a-3 miejsce

Uczniowie również uczestniczyli w konkursach indywidualnych:

Najpiękniejszą Walentynkę wykonała Faustyna Burda z klasy 6a, a w konkursie indywidualnym na najlepsze przebranie zwyciężył Wiktor Danielewicz z klasy 6b siłą waszych głosów.

Wiele emocji wzbudziły również konkursy zespołowe jak np. przeciąganie liny.

4a przeciw 4b-zwyciężyła 4b, 5a przeciw 5b-zwyciężyła 5a, 6a przeciw 6b zwyciężyła 6b.

Szczyt emocji osiągnięto kiedy zwycięskie klasy wystąpiły przeciw nauczycielom- 4b,5a,6b .Zwyciężyli nauczyciele -nie mogłoby być inaczej!!!!

Pary klasowe mogły wystąpić w następujących konkursach : karmienie jogurtem partnera z zawiązanymi oczami, jedzenia wspólnie batona "Grześka" bez pomocy rąk i jedzenia wspólnie jabłka na sznurku bez pomocy rąk.

W tych konkursach uczniowie wykazali się nie lada zwinnością i sprytem.

Uczniom klas 1-3 przygotowano niespodziankę w postaci walentynkowych lizaków.

Popołudniu zorganizowano dyskotekę na zakończenie tego dnia jak i karnawału.

Wszystkim gratulujemy zwycięstw, dobrej zabawy i ZAPRASZAMY ZA ROK!!!!!!!

Anna Sadecka , Joanna Sobuś     

Do góry   "Pójdźmy wszyscy do stajenki"


      "Jak to dobrze, że są Święta i życzenia miłe,
      aby każdy rok pamiętał te cudowne chwile."

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen wzruszeń i radości, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy narodzin Chrystusa, aby przypomnieć wydarzenia sprzed 2000 lat, gdy w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel.

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żołyni przygotowują jasełka, którymi wprowadzają w tajemniczy, świąteczny nastrój. Po bożonarodzeniowym przedstawieniu uczniowie z wychowawcami, nauczycielami i pracownikami szkoły wspólnie łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia

W tym roku jasełka pt. "Pójdźmy wszyscy do stajenki" przygotowali uczniowie kl. IV a, oraz kilku uczniów z kl. IV b i VI a.

Przedstawienie rozpoczęło się tradycyjnie, gdy Święta Rodzina szukała miejsca na nocleg i tylko dzięki wrażliwości i dobroci pasterzy znalazła miejsce w ubogiej stajence.

Jako pierwsi przyszli powitać Jezusa ubodzy, prości pasterze przynosząc skromne dary. Nie mogło w przedstawieniu zabraknąć takich postaci, jak trzej królowie, którzy z wiarą podążają za gwiazdą szukając nowonarodzonego Króla. Jedna scena poświęcona była okrutnemu Herodowi, który pragnął utrzymać się przy władzy za wszelką cenę.

W biblijne sceny wplótł się wątek, który rozgrywał się w lesie wśród zwierząt i skrzatów zaniepokojonych o los choinek wycinanych przez ludzi. W naszych szkolnych jasełkach nawet zwierzęta i krasnale zrozumiały wyjątkowość chwili, skoro na koniec powiedziały: "Jak to dobrze, że są Święta, które godzą wszystkich, kiedy ludzie i zwierzęta są nam drodzy, bliscy." Ponieważ Boże Narodzenie to cudowny czas, więc i zwierzęta wybrały się do Betlejem, by powitać Jezusa.

Nie zabrakło też pięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem p. Barbary Miller, przy akompaniamencie p. Jana Millera. Chór wykonał też piękną piosenkę poświeconą św. Józefowi - opiekunowi rodzin, do której słowa napisała p. Maria Karp, a melodię ułożyła p. Barbara Miller. Całości dopełniła piękna dekoracja i dopracowane kostiumy oraz stroje.

Przedstawienie spotkało się z miłym przyjęciem ze strony uczniów oraz nauczycieli.

Jasełka te zostały wystawione dla mieszkańców naszej miejscowości 6 stycznia w Domu Kultury oraz 10 stycznia na spotkaniu z okazji Dnia Seniora.

Podczas tych przedstawień słuchaliśmy kolęd i pastorałek w wykonaniu duetu p. Anny Śliwy i p. Tadeusza Deca.

Datki zebrane przy tej okazji w kwocie 700 zł. zostały przekazane chorym dzieciom z Żołyni.

Przygotowanie jasełek, próby i występy dały okazję małym aktorom do odkrycia i rozwijania swoich talentów, dla większości z nich był to pierwszy występ na dużej scenie.

Wielką radością jest także fakt, że jasełka te zajęły I miejsce w Międzyszkolnym Przeglądzie Jasełek w Rzeszowie, a uczniowie naszej szkoły mogli je wystawić w rzeszowskim tetrze "Maska" w dniu 21 stycznia.

Obsada:

Maryja - Patrycja Lorenc
              Św. Józef - Patryk Mach

              Aniołki:
              Ania Dziurzyńska
              Sara Grzesik
              Kinga Pawlik
              Patrycja Służały

              Pasterze:
              Jakub Leja
              Przemysław Podolec
              Szymon Suszek
              Wojciech Tołpa
              Daniel Urban

              Królowie:
              Radosław Stybel
              Paweł Walewander
              Patryk Ziemniak

              Herod - Sławek Nowak
              Paź - Konrad Nowak
              Śmierć - Gabriela Chołubek
              Diabeł - Olga Bandrowska

              Drwale:
              Dawid Fus
              Mikołaj Ożóg
              Michał Wróbel

              Zwierzęta:
              Sowa - Anastazja Pieniążek
              Lis - Nikola Misztal
              Sroka - Julia Dyrda, Wiktoria Wiśniowska
              Miś - Kinga Flejszar
              Zając - Basia Pacyna

              Krasnale:
              Ewelina Cisek
              Emilka Giża
              Natalka Płoszaj
              Aleksandra Słupek
              Aleksandra Żaba

PS.
              Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tych przedsięwzięć: Wójtowi Gminy Żołynia p. Andrzejowi Benedykowi za sfinansowanie wyjazdu uczestników przedstawiania do Teatru "Maska" w Rzeszowie, pracownikom Domu Kultury za współpracę w wystawieniu jasełek na żołyńskiej scenie, p. Małgorzacie Burdzie za wykonanie pięknych elementów dekoracyjnych, p. Józefowi Ożogowi za zorganizowanie nagrania przedstawienia oraz Drogiej Żołyńskiej Widowni, która niezawodnie przybyła na nasze przedstawienie, nagrodziła małych aktorów gromkimi brawami i włączyła się do naszej akcji charytatywnej na rzecz chorych dzieci. Dzięki Wam uwierzyliśmy, że nasza praca miała sens. Niech nastrój radości, wrażliwości na drugiego człowieka wywołany przez małych aktorów na scenie pozostanie w naszych sercach na zawsze.

"Jak to dobrze, że są Święta i życzenia miłe,     
aby każdy rok pamiętał te cudowne chwile.     
To właśnie tego wieczoru zło ze wstydu umiera     
Widząc jak silna i piękna jest miłość, gdy pięści rozwiera     
To właśnie tego wieczoru, gdy mróz lśni jak gwiazda na dworze     
Przy stołach są miejsca dla obcych, bo nikt być samotny nie może."     

s. Agata Kołek, Maria Karp     

Do góry   13 lutego- Walentynki w naszej szkole

Pierwszy dzień po feriach nie zawsze musi być stresujący i trudny jeśli ma się Walentynki.

Zorganizowanie konkursów i gier dla klas 4-6 sprawiło, że był to miły i sympatyczny dzień.

Wszystko zaczęło się o godzinie 8.55 na sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie zebrali się wraz ze swoimi wychowawcami uczniowie klas 4-6.

W pierwszej kolejności wręczono nagrody za wykonanie najpiękniejszej Walentynkowej kartki. W tej konkurencji 1 miejsce zajęli: Zuzanna Baran z klasy 5b oraz Jan Kochmański z klasy 6b. Miejsce drugie należało do Wiktorii Lisowskiej z klasy 4a, Piotra Niemca z klasy 6a i Agnieszki Żaby z klasy 5a. Uczniowie: Puzio Paweł z klasy 6b, Maciej Kowalski z klasy 5b, Adrianna Pieczonka z klasy 5b oraz Karolina Stopyra z klasy 6a zajęli miejsc trzecie.

Najpiękniejsze Walentynkowe serce klasowe wykonała klasa 4b. Gratulujemy!

Po części oficjalnej przystąpiono do konkursów indywidualnych i klasowych.

W konkursie na najlepsze przebranie bezkonkurencyjny okazał się uczeń klasy 4b Adam Foryt w stroju Kupidyna (Amora Miłości) oraz Madzia Szczepanik i Zuzanna Baran.

Zabawę uatrakcyjnili również swoim występem uczniowie klasy 5b. Wykonali oni parodię piosenki tworząc zespół "Beztalencia 2012 roku" i naprawdę ujawnili brak talentu muzycznego! Wymagało to nie lada talentu!

Konkursy zespołowe i klasowe wzbudziły również nie małe emocje. Największe były podczas sztandarowego "przeciągania liny". Wśród klas czwartych wygrała 4b, piątych 5b i szóstych 6a.

Nie mniej emocji wzbudziło jedzenie batonów w parach jak i karmienie jogurtem ( z zawiązanymi oczami )

Bieganie z piłeczką styropianową na łyżce, rzuty do kosza i rywalizacja przewodniczących klas zakończyła wspólną zabawę walentynkową osłodzoną nagrodami.

Mam nadzieję ze chętnie powtórzymy tą zabawę w przyszłym roku.

Anna Sadecka     

Do góry   MISTRZOSTWA POLSKI W MINI - SIATKÓWCE !!!

Zakończył się XVI Ogólnopolski Turniej "Kinder + Sport" w mini- piłce siatkowej organizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej przy współpracy z firmą FERRERO.

Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni od wielu lat biorą udział w tych rozgrywkach. Po raz pierwszy jednak dotarły aż do samego FINAŁU, który miał miejsce w Hali Widowiskowo - Sportowej w Zabrzu w dniach 4 - 5 września br.

Mistrzostwa o Puchar Kinder+Sport to ogólnopolski program otwartych mistrzostw w minisiatkówce skierowany do chłopców i dziewcząt z klas IV-VI szkół podstawowych. Każda kategoria wiekowa ma swoje odrębne turnieje.

Główne założenie to propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży, możliwość sportowej rywalizacji i zaangażowanie w osiągnięcie zwycięstwa, a także wspieranie młodych talentów.

Najważniejszym celem organizatorów jest pomoc w tworzeniu "aktywnego pokolenia". To właśnie młodzi ludzie byli głównymi bohaterami całorocznych zmagań. Aby dojść do etapu ogólnopolskiego zawodniczki musiały przejść przez poszczególne fazy rozgrywek. Nasze dziewczęta w dwóch turniejach eliminacyjnych na etapie wojewódzkim zajmowały drugie miejsca. Również drugie miejsce zajęły w turnieju finałowym w Nowej Dębie. W kolejnej fazie rozgrywek na etapie makroregionu ( województwa: małopolskie, łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie) w Skarżysku Kamiennej zajęły także drugie miejsce, premiowane awansem do zawodów ogólnopolskich.

W Zabrzu, w pierwszej fazie rozgrywek zawodniczki SP 1 w Żołyni pokonały mistrza woj. śląskiego BKS Bielsko - Biała 25:22 oraz mistrza woj. zachodniopomorskiego SP 48 Szczecin 32:30.

Druga faza przyniosła zwycięstwo z mistrzem woj. łódzkiego Tomaszowem Mazowieckim 25:16, ale także dwie porażki : z UKS ROSARIO Lubowidz (drużyna zdobyła tytuł Mistrza Polski) oraz MKS Bobową ( brązowy medalista Mistrzostw Polski ).

Dalsze gry były równie emocjonujące. Nasze dziewczęta pokonały mistrza woj. pomorskiego UKS Jasieniaw 25:16. Uległy drużynie MKS z Kłodzka oraz BKS Bielsko - Biała w meczu rewanżowym.

Czwarty etap to zwycięstwo z Tomaszowem Mazowieckim po raz drugi 25:19 oraz przegrana z MKS Turek ( drużyną z woj. wielkopolskiego).

Ostatecznie drużyna SP 1 w Żołyni w składzie: Weronika Kuras, Monika Burda oraz Oliwia Lorenc zajęły 14 miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji. Jest to duży sukces okupiony wielogodzinnymi treningami oraz poświęceniem sobotniego czasu wolnego, dlatego z serca gratuluję dziewczętom i ich rodzicom. Dziękuję także Dyrekcji SP 1 w Żołyni w osobach p. Janusza Dziurzyńskiego i p. Małgorzaty Kilian oraz p.Andrzejowi Benedykowi - wójtowi gminy i p. Annie Kostyńskiej za pomoc i wsparcie działań na rzecz sportu szkolnego.

Gośćmi specjalnymi XVI MISTRZOSTW POLSKI wspierającymi młodych sportowców byli Sebastian Świderski oraz Paweł Woicki. Długa kolejka po ich autografy oraz zdjęcia ze znanymi siatkarzami była dodatkową atrakcją zawodów. Dodać należy, iż każdy uczestnik otrzymał niespodziankę (koszulkę, czapeczkę oraz słodkości) od firmy FERRERO oraz pamiątkowy dyplom. Na zwycięzców rozgrywek we wszystkich kategoriach czeka nagroda główna, jaką jest wyjazd do Triestu na mecze fazy grupowej MISTRZOSTW ŚWIATA razem z Sebastianem Świderskim.

Wyjazdem do Zabrza zakończyliśmy pracę roku szkolnego 2009/2010. Był to rok wielu ciekawych imprez siatkarskich. W ramach najważniejszych dla nas szkolnych rozgrywek IMS reprezentacja w składzie: Jadwiga Puzio, Aleksandra Jucha, Aleksandra Heliniak, Izabela Guzy, Patrycja Seroka, Karolina Urban, Wioletta Machalska, Izabela Młynek, Weronika Kuras, Katarzyna Kochman wywalczyły tytuł MISTRZA POWIATU w mini- piłce siatkowej dziewcząt, zajęły II miejsce w zawodach rejonowych, III miejsce w półfinale wojewódzkim. Mam nadzieję, że uczestnictwo w zajęciach sportowych i wyjazdach na różne rozgrywki rozwinęły zdrowotne możliwości dziewcząt, pomogły w kształtowaniu właściwych więzi międzyludzkich i były źródłem wielu wspaniałych doznań.

Życzę sukcesów i radości w nowym roku szkolnym.

Marta Stopyra     

Do góry   MISTRZ ŚWIATA W JEDYNCE!!!

Olbrzymie emocje, ryk silników, charakterystyczny zapach paliwa - to wszystko przyciąga tysiące kibiców na stadiony żużlowe w wielu krajach Europy.

Podobnie jest również w Rzeszowie, gdzie swoje mecze rozgrywa pierwszoligowy zespół Marmy - Hadykówki.

11 maja w Szkole Podstawowej nr 1 gościliśmy zawodników tej drużyny -Macieja Kuciapę i Dawida Lamparta.

Maciej Kuciapa to: Mistrz Polski Par Klubowych (2005 r.), brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów (1998 r.), Młodzieżowy Drużynowy Mistrz Polski (1994 r., 1995 r.), srebrny medalista tych rozgrywek (1996 r.). Dawid Lampart jest jednym z największych talentów polskiego speedwaya. Rok 2009 przyniósł wiele sukcesów młodemu i ambitnemu sportowcowi. W Gorzowie wywalczył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, w Holsted zdobył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów, natomiast w Lesznie został brązowym medalistą Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Obydwaj zawodnicy zaprezentowali swoje najcenniejsze trofea - medale i puchary, opowiadali o startach na torach polskich i zagranicznych, sportowych idolach, specyfice tej dyscypliny sportu oraz życiu rodzinnym. Nie zabrakło również kombinezonu i kasku żużlowca.

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak motocykl (GM) Dawida Lamparta. Można było obejrzeć z bliska ten bardzo szybki i drogi sprzęt, zapytać o szczegóły techniczne, pokręcić manetką gazu (efekty było słychać na żołyńskim rynku).

Zaproszenie do Jedynki rzeszowskich żużlowców okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Świadczą o tym dziesiątki autografów chętnie składanych na klubowych kalendarzach - prezentach od Macieja i Dawida, kartkach, koszulkach a nawet na rękach uczniów oraz liczne pytania kierowane przez dzieci i młodzież do naszych gości. Być może i w Żołyni są ukryte sportowe talenty, które dzięki takim spotkaniom uwierzą w siebie i osiągną w życiu wiele sukcesów…

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, sympatycznej atmosferze, do której dopasowała się piękna, słoneczna pogoda.

Serdeczne podziękowania składamy p.Waldemarowi Skoczylasowi, wiernemu kibicowi Marmy - Hadykówki Rzeszów, dzięki któremu można było zorganizować wtorkową "sportową majówkę".

Paweł Leja, Sławomir Bester     

Do góry   Morskie inspiracje

Szkoła uczy, wychowuje, rozwija również zainteresowania uczniów.

9 maja w Szkole Podstawowej nr 1 (w sali nr 5) otworzona została wystawa zatytułowana Okręty Rzeczpospolitej Polskiej 1939 - 1945. Składają się na nią wykonane przez dzieci z Jedynki modele polskich okrętów z okresu II wojny światowej:

 • stawiacza min ORP Gryf,
 • niszczyciela ORP Wicher,
 • okrętów podwodnych ORP Sokół,
 • ORP Jastrząb,
 • kutra ORP Batory,
 • model niszczyciela ORP Burza autorstwa ucznia żołyńskiego gimnazjum Mateusza Kielara,

oraz prace inicjatora projektu p.Sławomira Bestra

 • krążownik ORP Dragon,
 • minowiec ORP Jaskółka,
 • monitor rzeczny ORP Kraków,

opisy tych jednostek, barwne ilustracje okrętów spod biało - czerwonej bandery, czasopisma o tematyce marynistycznej.

Szkolna ekspozycja jest owocem marcowej wizyty uczniów klas piątych i szóstych w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Młodzież obejrzała wówczas wystawę Polska Marynarka Wojenna w czasie II wojny światowej oraz uczestniczyła w lekcji muzealnej Flota Orła Białego podczas II wojny światowej.

Modele prezentowane na wystawie wykonali:

 • Albert Kuras (kl.II a),
 • Szymon Kosior (kl.IV a),
 • Hubert Bejster (kl.IV a),
 • Paweł Puzio (kl.IV b),
 • Karol Mach (kl. IV b),
 • Weronika Słabiak (kl. IV a),
 • Ewelina Janusz (kl.IV a),
 • Bartek Nowak (kl.V a),
 • Monika Rumianek (kl.VI b),
 • Sebastian Szpila (kl.VI b),
 • Dawid Szpila (kl.V a),
 • Dawid Janusz (kl.V a).

Paweł Leja, Sławomir Bester     

Do góry   Ferie 2010 w Szkole Podstawowej nr 1

"Wszystko co dobre i miłe szybko się kończy" - zgodnie z tym powiedzeniem bardzo szybko minęły tegoroczne ferie zimowe.

W SP nr 1 jak co roku, odbywały się zajęcia dla chętnych uczniów. Podzielone były na dwie grupy: klasy I-III oraz klasy IV - VI. Dzieci młodsze uczestniczyły w różnorodnych zabawach ruchowych: Dwa ognie, Uni - hokej, Pożar itp., mogły rozwijać również swoje umiejętności stając w szranki w grach dydaktycznych i planszowych, takich jak: Chińczyk, Warcaby, Domino, Szachy, Bierki itp . Dużą atrakcją była zabawa w teatr, podczas której dzieci wcielały się w różne role. Najwięcej radości sprawiły zabawy z dużą kolorową chustą: Rekin, Zabawa z numerami, Rybak i rybka. Uczniowie klas starszych wykonywali kartki walentynkowe i laurki w związku z nadchodzącym świętem 8 marca, odbywały się zajęcia z komputerem, projekcje filmów i zabawy kulinarne ( dziewczęta upiekły pyszne ciasto z truskawkami). Po przerwie na herbatę miały miejsce gry i zabawy świetlicowe, gry zespołowe i rozgrywki sportowe. Uczniowie miło i aktywnie spędzili ten czas, chętnie angażując się we wszystko, co zostało dla nich zorganizowane.

Zajęcia prowadzili: Małgorzata Cieśla, Beata Walawender, Edyta Iwańczyk - Slovinska', Paweł Leja

Małgorzata Cieśla, Beata Walawender     

Do góry   "Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy"

Klasa IIa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni brała udział w Projekcie Edukacyjnym -" Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy". Zajęcia te realizowane były od września do grudnia w wymiarze 50 godzin. Zakończyły się one lekcją pokazową, która ukazała efekty pracy uczniów. Lekcja pt. "Witamy w świecie baśni" odbyła się 16.12.2009r. w obecności rodziców. W tym projekcie brało udział 20 uczniów. Zajęcia te miały na celu rozwijanie indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Umożliwiały uczniom udział we wszystkich dziedzinach aktywności prowadzących do rozwijania inteligencji językowej, ruchowej, matematyczno-logicznej, wizualno-przestrzennej, przyrodniczej, muzycznej, interpersonalnej i intrapersonalnej. Pozwoliły one uczniom na rozwijanie swoich zainteresowań. Uczniowie samodzielnie dochodzili do różnych rozwiązań, a następnie w dyskusji wybierali najlepsze rozwiązanie. Za pomocą zabawy, eksperymentu wyciągali wnioski, które następnie urzeczywistniali. Jak wiemy, najlepiej dzieci uczą się poprzez zabawę, dlatego też zajęcia te sprawiały im ogromną frajdę i spowodowały, że pozyskiwana wiedza łatwo była przez nich przyswajana. Najbardziej efektywne uczestnictwo w projekcie okazało się dla uczniów wykazujących nadpobudliwość ruchową, gdyż mogli w efektywny sposób wykorzystać swoją energię. Energia, która na normalnych lekcjach przeszkadzała w nauce, na tych zajęciach została spożytkowana w pozytywny sposób. Uczniowie ci najwięcej skorzystali z tego projektu i najszybciej przyswajali nowe wiadomości.

Szkoła dzięki temu projektowi pozyskała pomoce dydaktyczne, które będą wykorzystane przez kolejne lata do pracy z uczniami.

Rodzice mogli obserwować swoje dzieci w trakcie tych zajęć, a także na lekcji podsumowującej. Każdy z nich widział jak jego dziecko rozwija się i mógł obserwować jego słabe i mocne strony. Zajęcia te naświetliły rodzicom mocne strony ich dziecka.

Efekty tego projektu zostały przedstawione całemu gronu pedagogicznemu, a także wszystkim rodzicom. Ponadto całość projektu z lekcją podsumowującą w postaci opisu, zdjęć i filmu została umieszczona na stronie internetowej szkoły www.sp1zolynia.pl.

Alina Dziurzyńska     

Do góry   Posłuchajcie nas wszyscy!

"Posłuchajcie nas wszyscy, którzy szukacie Zbawiciela świata: drogą do Niego niech będzie dobra wola i wasze czyste, litościwe serce. Ten tylko odnajdzie Chrystusa, kto tego gorąco pragnie i w każdym człowieku potrafi zobaczyć Boga."

Boże Narodzenie to szczególny czas w naszym życiu. Stajemy się inni…bardziej serdeczni, otwarci. Wraz z otwartą dłonią gotową przekazać znak pojednania otwiera się serce na potrzeby drugiego człowieka. Boże Narodzenie to czas wypatrywania, szukania gwiazdy, która wskaże nam drogę do Chrystusa. Droga do Niego zawsze wiedzie obok potrzebującego człowieka. Takie też przesłanie niosły jasełka pt. "Gwiazdo prowadź nas", które wprowadziły w nastrój tych wyjątkowych świąt uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żołyni.

Dzieci z kl. III a oraz VI a wcieliły się w role Maryi, św. Józefa, Anioła Gabriela a także dzieci różnych ras i kontynentów szukających drogi do Dzieciątka Jezus.

Biblijne sceny zwiastowania Maryi, Józefowi, a także szukanie miejsca na nocleg są nam doskonale znane i od tych wydarzeń rozpoczęło się nasze bożonarodzeniowe przedstawienie. Św. Józef zasmucony faktem, iż Syna Bożego nikt nie wita, wysyła do ludzi aniołów - zwiastunów dobrej nowiny. I tak dzieje się przez wieki. Każdy z nas jest zaproszony do Betlejem… trzeba mieć tylko oczy i serce szeroko otwarte, by dostrzec tych, w których najciszej przychodzi do nas Bóg.

Zwiastun dobrej nowiny, który staje w centrum II aktu naszych jasełek jest bezdomnym, głodnym, chorym, żebrakiem. Wędrujące dzieci z różnych stron świata szukając drogi do Betlejem dostrzegają biednego brata w potrzebie, przychodzą mu z pomocą ofiarując dary, które miały być podarunkiem dla Dzieciątka Jezus. W dowód wdzięczności dzieci otrzymują fragment gwiazdy, która zaprowadzi zmęczonych wędrowców wprost do Bożej Dzieciny. Wędrujące dzieci osiągają cel i u stóp Jezusa składają w darze modlitwę. Z wielką radością odkrywają również, że dary, które ofiarowały potrzebującemu człowiekowi, leżą przy żłóbku.

Całość jasełek przeplatał śpiew kolęd i pastorałek wykonywanych przez szkolny chór pod kierunkiem Państwa Millerów.

Jasełka przygotowały p. Ewelina Różycka i s. Agata Kołek.

Ewelina Różycka, s. Agata Kołek     

Do góry   Niezwykły gość w Jedynce!

Przyjeżdża zawsze w grudniu, ubrany jest w gustowny czerwony płaszcz, nosi długą białą brodę, daje mnóstwo radości i świątecznego ciepła. Wszystkie dzieci wiedzą, że jest to św. Mikołaj.

W tym roku zaparkował swoje sanie na nowym żołyńskim parkingu. Przepisów nie złamał - całkowita masa jego pojazdu nie przekroczyła 3,5 t. Tak twierdzi jedyny świadek tego wydarzenia, prawdopodobnie tajny współpracownik Mikołaja, pan Edward.

Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Do orszaku sympatycznego gościa dołączyły dwie diablice (gdzie diabeł nie może, tam babę pośle) i tylko jeden aniołek…

Na szkolnych korytarzach słychać było dźwięk dzwonka, w klasach królowała cisza. Czy wejdą teraz do nas, czy pójdą dalej? Weszli do każdej sali, każdemu dziecku zostawili słodki upominek. Mikołaj zadawał pytania, kazał klękać, żegnać się, diabełki rozrabiały, aniołek stał cicho, spokojnie, pogodzony z losem.

Być może dla niektórych dzieci był to jedyny mikołajkowy prezent…

Paczuszki otrzymali również, grzeczni przez cały rok, nauczyciele. Po kilku godzinach ciężkiej, ale jakże przyjemnej pracy, św. Mikołaj opuścił mury Jedynki. Obiecał, że powróci w przyszłym roku i znów odwiedzi wszystkie grzeczne dzieci.

Na szczęście nie jest politykiem, więc na pewno dotrzyma słowa.

Fan Club Świętego Mikołaja     

Do góry   Język angielski na wesoło!

17 listopada -zorganizowano lekcje języka angielskiego dla klas IV-VI na sali gimnastycznej.

Halloween to święto, które obchodzone jest w nasze szkole już kolejny raz, a budzi ono takie same emocje jak na początku. Uczniowie nie zawiedli! Pomysły na przebranie i makijaż były oryginalne i precyzyjnie wykonane ( co wymagało współpracy i dużego zaangażowania również rodziców.) W konkursie na najlepsze przebranie udział wzięło ponad 50 uczniów, a na makijaż ponad 30. Miesiąc wcześniej ogłoszony został konkurs na najładniejszą kartkę z okazji święta Halloween, w konkursie brali udział wszyscy uczniowie klas IV-VI. Uczniowie z każdej klasy mieli za zadanie przygotować również dynię Halloweenową.

Ta lekcja pokazała, że zabawa jest świetna formą nauki, a dzieci uczą się w ten sposób tradycji, szacunku i tolerancji.

Zorganizowano konkursy indywidualne i klasowe.

W poszczególnych konkursach zwyciężyli:

  konkurs na najładniejszą kartę

                    Puzio Jadzia( 6a)
                    Bejster Iza(6a)
                    Stopera Marta (6b)
                    Kasia Kochman (6a)
                    Nowak Marzena (6b)
                    Dudek Radek( 4b)
                    Szpilka Magda (5a)
                    Tołpa Ewa (5a)
                    Woś Gabrysia (5b)
                    Kosior Szymek (4a)

  konkurs na najlepsze przebranie

                    1 miejsce Gabriela Fus z klasy VIa
                    2 miejsce Natoński Krystian z klasy VIa
                    3 miejsce Puzio Jadzia z klasy VIa

  konkurs na najlepszy makijaż

                    1 miejsce Iza Guzy z klasy VIa
                    2 miejsce Puzio Jadzia z klasy VIa
                    3 miejsce Machalska Wiola z klasy IVa

  W konkursach klasowych - najpiękniejszą dynię wykonała klasa VIb.

Ale najwięcej emocji budziło współzawodnictwo klas!!!

W tym roku lepsza okazała się klasa VI a w konkursach indywidualnych!(czary?) i klasowych. Nagrody w postaci drobnych upominków i słodyczy były tylko dodatkiem do dobrej zabawy.

Poprzez dobrą zabawę uczą się wszyscy! Mam nadzieję że w przyszłym roku ją powtórzymy!

Anna Sadecka     

Do góry   Orle biały! Znów zadniało!
I swobody gwiazdy lśnią!

10 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 młodzież z klasy VI A przedstawiła montaż słowno - muzyczny Drogi do niepodległości. Złożyły się na niego wiersze K.K.Baczyńskiego, Wł.Bełzy, M.Konopnickiej, E.Słońskiego, J.Żuławskiego i A.Oppmana.

Recytacjom towarzyszyły utwory F.Szopena (Etiuda rewolucyjna) oraz M.K.Ogińskiego (polonez Pożegnanie ojczyzny). Wiązankę piosenek wojskowych wykonał chór szkolny prowadzony przez p. Barbarę Miller.

Narratorzy przypomnieli chwalebne dzieje narodu polskiego od Powstania Kościuszkowskiego poprzez Legiony Polskie gen.J.H.Dąbrowskiego, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Legiony J.Piłsudskiego, Błękitną Armię gen.J.Hallera do zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.

W akademii udział wzięli: Izabela Bejster, Weronika Benedyk, Joanna Dziurzyńska, Gabriela Fus, Rafał Grzesik, Izabela Guzy, Aleksandra Heliniak, Aleksandra Jucha, Katarzyna Kochman, Wioletta Machalska, Weronika Maślanka, Krystian Natoński, Jadwiga Puzio, Daniel Słupek, Joanna Walawender - wszyscy z klasy VI A. Gościnnie wystąpił również Hubert Baran z klasy III A. Akademię prowadziła uczennica klasy VI B - Dominika Stybel.

Zorganizowanie tej uroczystości miało na celu ukazanie młodzieży drogi Polaków do wolności. Przez cały okres zaborów nasi rodacy nie ustawali w wysiłkach o odzyskanie niepodległości i obronę tożsamości narodowej. Ich trud został nagrodzony. To dzięki nim, często zapomnianym bohaterom, cieszymy się pełną swobodą i suwerennością.

Joanna Dziurzyńska, Paweł Leja     

Do góry   Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki

Zwyczajem stało się, że dzieci z pierwszej klasy SP 1 im. św. Jana Kantego w Żołyni po kilku tygodniach pobytu w jej murach obchodzą uroczyste pasowanie na ucznia.

Uroczystość odbyła się 28.10.2009r. Akt ten, którego dokonuje dyrektor szkoły przez dotknięcie lewego ramienia dziecka dużym ozdobnym ołówkiem, jest symbolicznym przyjęciem nowego ucznia do społeczności szkolnej.

Zanim uczniowie klasy pierwszej przyjęli z rąk dyrektora akt pasowania, starali się udowodnić, że wpełni zasłużyli na tytuł ucznia swojej szkoły poprzez przedstawienie części artystycznej.

Tegoroczni pierwszoklasiści przygotowali montaż wierszy i piosenek. Wyciągając dwa palce prawej ręki w kierunku sztandaru złożyli uroczystą przysięgę powtarzając słowa ślubowania:"Ja, młodszy uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Jana Kantego w Żołyni, ślubuję: być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę się uczył w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. Będę się starał być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom".

Taka uroczystość to ogromne przeżycie dla pierwszoklasistów i na pewno na długo zachowa się w ich wspomnieniach.

Marta Tołpa     

Do góry   Dzień Patrona w SP1 w Żołyni

Rytm życia człowieka wyznaczany jest w dużej mierze kalendarzem. Szczególne miejsce zajmująwnim święta i rocznice ważnych wydarzeń. Dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Jana Kantego takimi wydarzeniami są niewątpliwie dwa październikowe święta: Święto Edukacji Narodowej i Święto Patrona Szkoły. W tym roku obchodzili.my je razem 20 października. Mają one bowiem ze sobą wiele wspólnego. Dotyczą przecież tak ważnych elementów życia każdego człowieka jak nauka i poszukiwanie prawdy o sobie i innych. Motywują do rozwijania posiadanych talentów oraz służenia Bogu i bliźnim.

Jak co roku uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Parafialnym. Po jej zakończeniu uczniowie i nauczyciele spotkali się na odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie uczestniczyli w świątecznej akademii. Zaszczycili ją swoją obecnością: przew. Rady Powiatu Łańcuckiego p. Stanisław Panek, przew. Rady Gminy w Żołyni p. Kazimierz Górecki, z-ca. wójta gminy Żołynia p.Tadeusz Giża oraz byli nauczyciele naszej szkoły.

Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Po krótkim wystąpieniu przew. samorządu uczniowskiego Dominiki Stybel z kl. VIb głos zabrał dyr. szkoły p. Janusz Dziurzyński. Powitał on wszystkich przybyłych gości, a następnie wręczył okazjonalne nagrody. Otrzymali je uczestnicy konkursów plastycznych.

Laureatami wewnątrzszkolnego konkursu " Szkoła w moich oczach" zostali:

 • w pierwszej kategorii wiekowej (kl. I - III, technika dowolna):
  Radosław Stybel z kl. Ia,
  Karolina Kosior z kl. IIIa,
  Sławomir Nowak z kl. IIIa;

 • w drugiej kategorii wiekowej (kl. IV - VI, grafika komputerowa):
  Marta Stopyra z kl. VIb,
  Grzegorz Kuras z kl. VIb,
  Joanna Walawender z kl. VIa.

Zwycięzcami pierwszego etapu wojewódzkiego konkursu plastycznego "LITERATURA I DZIECI" (przeprowadzonego we współpracy z GOK w Żołyni) zostali:

 • wśród najmłodszych dzieci (kl. I - III):
  Martyna Czech z kl. IIb,
  Gabriela Dudek z kl. IIa,
  Katarzyna Kuras z kl. IIb;

 • wśród starszych dzieci (kl. IV - VI):
  Weronika Słabiak z kl. IVa,
  Patrycja Seroka z kl. VIb,
  Marzena Nowak z kl. VIb;

 • dodatkowo wyróżniono prace:
  Izabeli Młynek z kl. VIb,
  Patrycji Paczochy, z kl. VIb
  Klaudii Turosz z kl. IVa.

Część artystyczna składała się z inscenizacji jednej z legend o Janie Kantym, koncertu muzycznego oraz deklamacji wierszy.

Najpierw na scenie pojawiła się szlochająca sierotka z Łobzowa (Ewa Tołpa z kl. Va), której "z ręki wymsknął się dzbanek i wszystko mleko spłynęło drogą...". Jej losem zainteresował się przechodzący obok profesor Jan Kanty (Mateusz Tkacz z kl. Va). Gdy dziewczynka opowiedziała swoja historię, Kanty modlitwą i błogosławieństwem sprawił cud - woda zaczerpnięta z Wisły "w mleko się przemieniła". Narratorami tej krótkiej opowieści byli Izabela Markowicz i Sebastian Jucha z kl. Va.

Kolejnym punktem naszej uroczystości był koncert muzyczny dedykowany wszystkim pracownikom oświaty. Swój muzyczny talent zaprezentowali: Cezary Buszta z kl. IIa(akordeon), Damian Nicpoń z kl. IIb (akordeon), Krystian Lorenc z kl. IIIa (keyboard), Oliwia Lorenc z kl. IVb (keyboard), Jan Kochmański z kl. IVb (keyboard), Patryk Sroczyk z kl. Va (akordeon), Marcin Leja z kl. Vb (keyboard), Przemysław Pac z kl. VIb (akordeon), Krystian Natoński z kl. VIa (keyboard) oraz duet Aleksander i Jarosław Leja (keyboard + saksofon).

Występ młodych muzyków został bardzo serdecznie przyjęty i sprawił widzom wiele przyjemności. Szczególną radość odczuli nauczyciele - nic przecież tak ich nie cieszy jak sukcesy i osiągnięcia uczniów.

Na zakończenie uroczystości przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła wszystkim pracownikom oświaty serdeczne życzenia radości, wytrwałości i sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Dopełnieniem życzeń były kwiaty i wiersz w wykonaniu Wiktorii Lisowskiej i Gabrieli Fus z kl. IIa oraz Klaudii Turosz i Szymona Kosiora z kl. IVa.

20 października - Dzień Patrona SP 1 w Żołyni- to także święto całej parafii. Kończąc więc relacje z tego niezwykłego dnia pragniemy złożyć wszystkim Żołyniakom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha oraz wszelkich Łask Bożych za wstawiennictwem patrona naszej szkoły św. Jana Kantego.

Joanna Pac, Sławomir Bester     

Do góry   Zielona szkoła z Jedyneczką !!!

W dniach 18.05-22.05.2009 uczniowie klas V i VI szkół podstawowych naszej gminy uczestniczyli w "zielonej szkole". Jako miejsce pobytu wybrano Bartne k. Gorlic w Beskidzie Niskim. Malownicze schronisko górskie, położone na leśnej polanie, 200 m od ostatnich zabudowań Bartnego, stało się doskonałą bazą dla uczestników "zielonej szkoły".

18 maja w godzinach porannych wszyscy w doskonałych nastrojach wyruszyliśmy w drogę. Po drodze zatrzymaliśmy się w Bieczu, uroczym miasteczku zwanym "małym" Krakowem. Tam byliśmy umówieni z panią przewodnik, która pokazała nam ciekawe miejsca Biecza oraz opowiedziała o historii tego miasta. Mieliśmy okazję podziwiać panoramę Biecza z wieży ratuszowej. Do schroniska PTTK w Bartnem dotarliśmy w godzinach popołudniowych. Po zakwaterowaniu i obiedzie wyruszyliśmy do kamieniołomu nad Bartnem. Z pamiętnika uczestniczki:" Naszym celem były kamieniołomy, do których wędrowaliśmy niebieskim szlakiem. Mogliśmy wypróbować swoje umiejętności w ekstremalnych warunkach. Niestety w drodze powrotnej, jak piąty do brydża dołączyła do nas burza, która towarzyszyła nam do schroniska. Wróciliśmy doszczętnie przemoczeni, ale i tak było super!". Po kolacji odbyły się zajęcia, których celem była integracja grupy, zwiększenie świadomości na temat czynników sprzyjających i hamujących rozwój grupy, miały one również na celu uświadomienie uczniom, jak ważny jest ich własny wkład w rozwój i funkcjonowanie grupy oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości.. Ustalony został również regulamin "zielonej szkoły" , pod którym podpisali się wszyscy uczestnicy.

Kolejny dzień to wyprawa na Magurę Wątkowską oraz do rezerwatu skalnego Kornuty. Zaraz po śniadaniu, troszeczkę niepewnie- ponieważ pogoda była pod znakiem zapytania - wyruszyliśmy wraz z przewodnikiem trasą prowadzącą przez wieś Bartne. Mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy, oryginalne chaty łemkowskie tzw.chyże oraz cerkiew prawosławną i cerkiew greko-katolicką. W dolinie potoku Bartnego udaliśmy się wzdłuż szlaku prowadzącego na Magurę Wątkowską. Trasa nie była łatwa, ale daliśmy radę. Piękne widoki, które mogliśmy podziwiać załagodziły wszelkie dolegliwości. Byliśmy w miejscu gdzie Jan Paweł II, ówczesny młody kapłan odprawił mszę św. Obecnie znajduje się tam pomnik wystawiony na pamiątkę Jego pobytu w tym miejscu. W godzinach popołudniowych dzielnie dotarliśmy do schroniska. Po obiedzie przyszedł czas na naukę. Gospodarz schroniska zapoznał uczniów z działaniem kompasu, pokazał jak należy odczytywać informacje z mapy. Następnie mogliśmy wypróbować swoje umiejętności w terenie. Uczniowie podzieleni na grupy wraz z opiekunami wyruszyli w trasę wg. wyznaczonego azymutu. Jak na pierwszy raz było całkiem nieźle. Po godzinnym pobycie w terenie wróciliśmy do schroniska. Wieczorem po kolacji odbyły się konkursy w języku angielskim. Była to niezła lekcja, ponieważ nie wystarczyło wykazać się umiejętnością wymowy słów w języku angielskim, trzeba je było jeszcze napisać, a to nie zawsze okazało się takie proste. Zabawa była doskonała.

Dzień trzeci - nareszcie słońce. Na ten dzień zaplanowane zostały zajęcia z paraalpinizmu oraz paintballa. Okazały się dla wielu nie lada wyzwaniem. Zajęcia na linach prowadzone były pod troskliwą opieką instruktorów, którzy dbali o to, by każdy uczestnik czuł nie tylko dreszczyk emocji, ale także miał zapewnione bezpieczeństwo. Uczniowie po raz pierwszy w życiu mieli okazje do zjazdu na linie. Każdy czuł niepewność, ale po pierwszym podejściu strach minął. Doskonałą zabawą okazało się budowanie wieży ze skrzynek. Budowanie wieży właściwie zawsze kończyło się upadkiem skrzynek, ale ważne było zmaganie się z samym sobą, aby wspiąć się na jak największą wysokość. Wielu uczniów zaskoczyło nas niezwykłą determinacją w osiągnięciu jak najlepszego wyniku. Zajęcia z paintballa odbywały się pod okiem instruktora. Po instruktażu i zapoznaniu z zasadami bezpieczeństwa rozpoczęły się zmagania drużynowe. Zadaniem uczestników było zestrzelenie plastikowych butelek (różnej wielkości) i zdobycie tym samym punktów dla drużyny. Okazało się, że wcale nie było to łatwe zadanie. Najczęściej trafiane były duże butelki, za które otrzymać można było 1 pkt. Ale i tak zabawa była świetna. Chłopcy zdążyli jeszcze rozegrać mecz piłki nożnej, a dziewczęta piłki siatkowej. Na koniec tego szalonego dnia odbyło się ognisko.

Kolejny dzień przywitał nas również słońcem. Po śniadaniu udaliśmy się na wycieczkę (tym razem autokarową). Towarzyszył nam pan przewodnik , z którym dzielnie zdobywaliśmy Kornuty. Wyruszyliśmy do Szymbarku i Gorlic. Po drodze zatrzymaliśmy się w Ropicy Górnej, gdzie zwiedziliśmy dawną cerkiew greckokatolicką (obecnie użytkowana przez kościół rzymskokatolicki). Pan przewodnik ciekawie opowiedział o wnętrzu oraz historii tego obiektu. Kolejnym punktem był Szymbark. Na obszarze o pow. ok. 3 ha znajduje się 17 obiektów. Osobny wyodrębniony teren tworzy skansen. Wszystkie niemal obiekty są oryginalne, zostały rozebrane w macierzystej wsi i przeniesione do skansenu. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem zaglądali w zakamarki dawnych chałup, kuźni, czy też innych obiektów. Mogli również zobaczyć dawne wyposażenie i narzędzia którymi posługiwali się ludzie. Była to dla nich żywa lekcja historii. W sąsiedztwie skansenu usytuowany jest dworek mieszczański przeniesiony z Gorlic. Naprzeciwko dworku wznosi się szesnastowieczny dwór obronny - dawna siedziba Gładyszów. Kolejnym punktem programu był relaks na krytej pływalni w Gorlicach. Spędzony tam czas pozwolił wszystkim odetchnąć po trudach górskich wędrówek. W drodze powrotnej do schroniska zatrzymaliśmy się w Sękowej, gdzie znajduje się najcenniejszy i najbardziej malowniczy zabytek drewnianego budownictwa sakralnego na terenie Podkarpacia. Kościół p.w. świętych Filipa i Jakuba Apostołów od 1930 roku znajduje się w rejestrze zabytków, a w 2003 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako obiekt o wyjątkowych walorach estetycznych, architektonicznych i krajobrazowych. Tutaj również pan przewodnik przekazał nam wiele ciekawych informacji o tym obiekcie. Do schroniska wróciliśmy na obiad. Po chwili odpoczynku gospodarz obiektu przypomniał nam obsługę kompasu oraz utrwalił czytanie mapy. Zostaliśmy podzieleni na grupy. Czekał nas sprawdzian z praktycznego wykorzystania wiadomości z zakresu terenoznawstwa. Zadaniem grup było odnalezienie 7 punktów wyznaczonych w terenie oraz udokumentowanie ich za pomocą zdjęć. W tym dniu w trasę wyruszyły dwie grupy, a pozostałe miały zajęcia z matematyki. Po kolacji odbyły się zajęcia, których celem było zachęcenie uczniów do pozytywnego myślenia i mówienia o sobie i o innych. Nie było to łatwe, jednak uczniowie odnaleźli w sobie swoje mocne strony, nauczyli się dostrzegać swoje możliwości. Dziecku przekonanemu o swoich mocnych stronach z pewnością łatwiej będzie iść przez życie. Tego wieczoru odbył się również quiz z wiedzy o regionie. Walka była "zacięta" ponieważ wszyscy świetnie pamiętali o czy opowiadał przewodnik podczas wędrówek oraz czego dowiedzieli się od opiekunów.

Dzień ostatni to dzień zmagań terenowych dla pozostałych dwóch grup. Również i one świetnie zdały egzamin z terenoznawstwa. Doskonale poradziły sobie z odnalezieniem punktów w terenie, chociaż trasa nie była łatwa. W tym dniu nastąpiło podsumowanie wszystkich konkursów oraz rozdanie słodkich nagród. Każdy z uczestników "zielonej szkoły" otrzymał pamiątkowy dyplom.

"Zielona szkoła" okazała się dla wielu nie lada wyzwaniem. Jesteśmy przekonani, że nie był to czas stracony. Uczniowie wiele nauczyli się o sobie i o innych. Najważniejsze jest to, że potrafili się zintegrować i wspólnie działać.

Wyjazdy na "zieloną szkołę" mają sens i w dalszym ciągu należy podejmować wysiłek ich organizacji. Świadczą o tym fragmenty wypowiedzi samych uczestników:

"Te pięć dni były boskie!"

" Na zielonej szkole poznałam nowe osoby, nawiązałam nowe znajomości, wiele wyniosłam z tej niezapomnianej wycieczki mądrości życiowej. Mówiąc - mądrości - mam na myśli odpowiedzialności, samodzielności i współpracy"

" Zieloną szkołę będziemy pamiętać, aż po kres naszego ziemskiego wcielenia. Ten tydzień będę wspominała z uśmiechem na twarzy".

Powstała również piosenka, oto jej fragment:

" Nie mamy zasięgu i forsy nam brak,

lecz to nie przeszkadza dziś nam!

Zielona szkoła super jest,

jej chwała niech będzie i cześć".

Dziękujemy Urzedowi Gminy w Żołyni za pokrycie kosztów wyjazdu uczestników "zielonej szkoły".

Opiekunowie:            

Beata Walawender    
Anna Sadecka           
Joanna Dziurzyńska   

Do góry   Koncert Muzyczny

23 kwietnia 2009r. odbył się w szkole koncert w wykonaniu uczniów z klas I - VI.

Wystąpiło 16 młodych artystów :

Cezary Buszta kl.1a - akordeon

Karolina Szpilka kl.1a - skrzypce

Damian Nicpoń kl.1b - akordeon

Krystian Lorenc kl.2a - keyboard

Oliwia Lorenc kl.3b - keyboard

Gabriela Filip kl.3b- keyboard

Patryk Sroczyk kl.4a - akordeon

Aleksander Leja kl.4a - trąbka

Michał Pawlak kl.4b - keyboard

Marcin Leja kl.4b - keyboard

Przemysław Pac kl.5b - akordeon

Krystian Natoński kl.5a - keyboard

Andżelika Hołubek kl.6a - gitara

Daniel Pawlak kl.6a - keyboard

Szymon Sowa kl.6b - gitara

Jarosław Leja kl.6b - saksofon

Wykonawcy zaprezentowali swe umiejętności, grając jeden utwór muzyczny. Starsi uczniowie uczą się grać od kilku lat, młodsi rozpoczęli naukę kilka miesięcy temu. Ich nauczyciele to profesjonaliści: p.Jan Miller, p.Bogdan Walicki, p.Zofia Szczerbińska, p.Andrzej Kozyra, p.Wiesław Wojtaj, p.Marek Burda, p.Maciej Dąbek.

Tą niecodzienną imprezę prowadziły moje urocze asystentki: Małgorzata Urban i Sara Gąsior z kl.6b. O każdym artyście przekazały krótką informację dotyczącą np. jego zainteresowań, marzeń, planów na przyszłość. Rodzice z dumą i wzruszeniem słuchali popisów muzycznych przyszłych archeologów, piłkarzy, siłaczy, tancerek, koszykarzy, muzyków... Pomimo niewątpliwej tremy, zagrali znakomicie. Wspaniała publiczność, którą tworzyli rodzina, nauczyciele, wychowawcy i uczniowie, pożegnali uczestników koncertu gromkimi brawami. Mam nadzieję, że te piękne chwile nadały sens dotychczasowej, ciężkiej pracy dzieci i zmotywują ich do dalszej systematycznej nauki.

Życzę im wiele muzycznych sukcesów i trzymam kciuki za rozwój ich kariery.

Joanna Pac     

Do góry   

Copyright: J. Sobuś